Arhitektuuri tippauhinna võitis maailma esimene aafriklane
Toimetaja: Marek-Lars Kruusen
Arhitektuuri tippauhinna võitis maailma esimene aafriklane: Diébédo Francis Kéré.
Burkino Fasost sündinud arhitekt Diébédo Francis Kéré on saanud esimeseks aafriklaseks, kes võitis maineka Pritzkeri auhinna, mida sageli nimetatakse Nobeli arhitektuuripreemiaks. Tema kõrgelt hinnatud töö, sealhulgas alalised ja ajutised struktuurid, on püstitatud tema sünnimaale, aga ka üle Aafrika, Euroopa ja Ameerika Ühendriikide.
56-aastane härra Kéré oli elevil, et ta sai selle auhinna, mida peetakse arhitektuuri kõige tuntumaks auhinnaks maailmas. Ta ütles BBC-le, et ta on „väga õnnelik ja väga uhke. See oli suur üllatus”. Kuid tema aastakümnete pikkune teekond oma ala tippu polnud kaugeltki lihtne, sest tema külas olid üsna piiratud võimalused.
„Kasvasin üles kommuunis, kus ei olnud lasteaeda, vaid kus kommuun oli sinu pere,” ütles ta Pritzkeri preemiat saades. „Mäletan tuba, kus mu vanaema istus ja jutustas väikese valgusega lugusid, samal ajal kui me kössitasime teineteise lähedal ja tema hääl toas ümbritses meid, kutsudes meid lähemale ja moodustama turvalise koha. See oli mu esimene arhitektuuritunnetus,” jätkas ta.
Seitsmeaastaselt sattus Kéré „äärmiselt kuuma“ klassi, kus oli üle 100 õpilase. Esimese lapsena oma kommuunis, kes koolis käis, oli see kehvade ehitusrajatiste kogemus tema varaseim inspiratsioon Burkina Faso laste hariduselu parandamiseks, kasutades arhitektuuri.
Aastaid hiljem ja pärast õpinguid Saksamaal sai unistus teoks, kusjuures Kéré kujundas 2001. aastal oma kodukülas Gandos algkooli, mis oli tema esimeseks hooneks. See ehitati olulise panusega kohalikelt inimestelt, kes panustasid tööjõusse ja ressurssidesse, selgub auhinna kodulehelt.
„Arhitektuur on instrument, mille abil saame luua paremaid linnu, luua ruumi inimeste inspireerimiseks, luua klassiruume, mis inspireerivad parimat põlvkonda,” ütles ta BBC Aafrika-le.
Märksõnad: aafrika, arhitektuur, auhind, kommuun, Saksamaa.