Kuidas näha Linnutee galaktikat palja silmaga?
Toimetaja: Marek-Lars Kruusen
Universumi nägemine on kindlasti inimese elus kõige tähelepanuväärseim kogemus või sündmus. Seda on võimalik teostada ainult reaalsete Universumi rändudega, mitte seda lihtsalt kujutledes. Sellisel juhul tajub inimene Universumi suurust ja vägevust.
Praegusel ajal ei ole inimeste kosmosetehnoloogia nii arenenud, et inimene oleks võimeline liikuma kosmoses meie galaktika ruumist väljapoole nii, et inimene näeks eemalt Linnutee galaktikat nagu näiteks meie kosmonaudid vaatavad kosmoses eemalt meie planeeti Maad.
Kuid meie galaktikat on siiski võimalik näha ka Maa peal olles. Näiteks talvisel öisel ajal pilvitusse taevasse vaadates näeme selgelt eristuvat meie enda galaktika halot. Selleks aga peab linnadest viibima üsna kaugel, et vältida „valgusreostust“. Linnade öine tuledesära häirib tähtede nähtavust maale. See vaade, mis inimesele avaneb, on väga lummav ja vapustavalt võimas. Võiks öelda isegi nii, et see tunne on peaaegu samasugune, mille korral inimene vaatleks enda galaktikat sellest väljaspool olles, kui ta on kosmoses liikunud galaktika ruumist väljapoole.
Analoogia on nendel kahel aspektil täiesti ilmne. Kosmosetehnoloogia üheks suurimaks probleemiks on see, et kuidas läbida suuri vahemaid ruumis väga väikese aja jooksul. Avakosmoses esinevad ju väga suured ruumi mastaabid. Kuid lahendus sellele probleemile on tegelikult üllatavalt lihtne – tuleb liikuda ajas. Ajas rändamine võimaldab läbida väga suuri vahemaid ruumis väga väikese ajaperioodi jooksul. Ja seetõttu oleks ajamasina tehnoloogia loomine suur läbimurre ka kosmosetehnoloogias.
Märksõnad: Linnutee, taevas, galaktika, valgus.