A3:ENNEKUULMATU: Hitler lasi päästa ühe juudi

ENNEKUULMATU: Hitler lasi päästa ühe juudi

Toimetaja: Marek-Lars Kruusen
Adolf Hitler sündis 20. aprillil 1889 aastal Braunau Inni ääres, mis asus tol ajal Austria-Ungaris. Suri 30. aprillil 1945 aastal Berliinis. Ta oli Austriast pärit Saksamaa poliitik ja Natsionaalsotsialistlikku Saksa Töölispartei (NSDAP) juht aastatel 1921 – 1945. Aastatel 1934 – 1945 oli ta Saksamaa kantsler, füürer ja/või riigikantsler.
Adolf Hitler oli kogu inimkonna ajaloo üks suurimaid mõrvareid, kes on kunagi üldse elanud. Hitler põhjustas Teise maailmasõja vallapäästmise, mis tõi kogu Euroopas tohutu hävitustöö ja nõudis kokku umbes 50 miljoni inimese elu. See number on kusjuures tagasihoidlik hinnang, sest arvatakse, et hukkunuid Hitleri käe ja võimu läbi küündib lausa 70 – 80 miljoni inimeseni. Eelkõige vihkas Hitler juute, kuid sealjuures ka veel mustlasi, homoseksuaale ja puuetega inimesi. Hitler lasi neid kõiki mõrvata.
Sõja ja küüditamiste tagajärjel kaotasid elu miljonid inimesed. Ta keelustas kõik opositsioonilised parteid ning laskis oma poliitilised oponendid viia koonduslaagritesse või tappa. Hitler lõi oma valitsemise ajal suure sõjalis-tööstusliku kompleksi, mis aitas Saksamaal väljuda majanduskriisist, mis oli järgnenud pärast Esimest maailmasõda. Suurem osa Euroopast oli Hitleri valitsemise kõrgpunkti ajal kontrolli all. Adolf Hitler oli äärmiselt karismaatiline kõnemees, kes suutis oma kõnedega haarata kaasa laiu masse. Kui 1945. aastal sooritas Hitler Berliinis enesetapu, oli Saksamaa suure sõja peaaegu kaotanud.
Adolf Hitleril olid äärmiselt antisemiitlikud maailmavaated. Tema isa kohtles Hitlerit nooruses väga vägivaldselt, niisamuti ka tema ema. Isa suri siis, kui Hitler oli väga noor. Hitlerit tundvad inimesed on kinnitanud, et Hitler armastas oma ema kõige rohkem siin maailmas, ta oli oma emaga väga lähedane. Kuigi Hitler oli äärmiselt antisemiitlike vaadetega ( vähemalt tipppoliitiku karjääri jooksul ), hoolitses haigeks jäänud ema eest arst, kes oli juudi päritoluga. Hitler teadis seda. Ta lasi Teise maailmasõja jooksul miljoneid juute saata koonduslaagritesse, et neid seal mõrvata. Kuid ainult ühele juudile tegi ta erandi. Ta lasi juudi päritoluga arstil, kes hoolitses ta haige ema eest, emigreeruda Ameerika Ühendriikidesse selleks, et tal ei laskuks sama saatus, mis paljudes teistel juutidel Euroopas. See oli ainus kord, mil Adolf Hitler aitas teadlikult juudi päritoluga inimest emigreeruda väljaspoole Saksamaad. Kõiki teisi lasi Hitler saata koonduslaagritesse, et neid seal mõrvata.
Allikas: Viasat History
Märksõnad: Adolf Hitler, juudid, maailmasõda, surm, mõrv, aeg.

© 2021 UNIVISIOON Käesolev veebileht on Maailmataju ametlik uudiste veebisait.